Projektanci aplikacji młodzieżowych prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej interaktywnych i barwnych programów. Stworzona z myślą o edukacji aplikacja Musical.ly stopniowo wprowadzając nowe funkcje, przeistoczyła się w funkcjonujący dzisiaj TikTok. Powstała w ten sposób aplikacja znajduje się obecnie w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych sieci społecznościowych świata – plasuje się nawet ponad Twitterem czy Redditem.

Główni odbiorcy aplikacji

TikTok, jako jedna z najczęściej pobieranych aplikacji, jest kierowana do ludzi młodych, o czym świadczy mnogość i atrakcyjność dostępnych funkcji. Pozwala ona nie tylko śledzić nagrywane filmiki, ale również tworzyć własny kontent. Nagrana treść może trać od kilku sekund do pełnej minuty. Dodatkową zaletą jest dobieranie odpowiednich dźwięków, na przykład muzyki, oraz korzystanie z różnego rodzaju opcji prędkości. Niezaprzeczalnie atutem są też rozmaite filtry i efekty, a także dodawanie reakcji na zamieszczone treści. Poprzez przesyt różnego rodzaju treścią można odnieść wrażenie, że aplikacja jest szybka i chaotyczna. Znalazła jednak swoją niszę.

Z przeprowadzonych przez GetHero badań wynika, że użytkownikami TikToka są głównie mieszkańcy wsi i małych miast z naciskiem na młodzież od 13 do 15 lat. Najmniej zainteresowane aplikacją są osoby powyżej 22 roku życia. Co ciekawe, aż 95% użytkowników TikToka stanowią kobiety. Potencjał aplikacji został w Polsce rozwinięty w takim stopniu, że w zestawieniach krajów z największą liczbą pobrań TikToka jesteśmy na 15 miejscu – przegrywamy jedynie z krajami o korzystniejszej sytuacji demograficznej, przykładowo z Indiami, Ameryką Północną, Turcją czy też Rosją.

TikTok – gdyby Snapchat i Spotify miały dziecko

Zalety i wady aplikacji

Dzięki użytkownikom TikTok jest obecnie najwięcej wartym startupem na świecie. Poza kontami marek współpracującymi z influencerami, w aplikacji nie brakuje osób, które wykonują delegowane w stronę internetowych społeczności wyzwania lub tworzą memy. Dzięki możliwości kreowania własnego kontentu możliwa jest przynależność do społeczności, która wyraża swoje emocje w radosny, artystyczny sposób – za pomocą śpiewu i tańca. Znacznie różni się to od klasycznego przekazywania treści za pomocą postów czy też zdjęć. Bezkonfliktowa atmosfera na portalu jest jego kolejnym atutem – hejt w tym miejscu niemal nie istnieje. O niesamowitej popularności świadczyć mogą też kompilacje nagrań tworzone i udostępniane na serwisie YouTube.