Technologia stale się rozwija i idzie do przodu. Jeszcze niedawno hitem były laptopy, komputery i smartfony. Dzisiaj każdy w swojej kieszeni ma internet i dostęp do wszystkich najpotrzebniejszych aplikacji. Sieć stale się udoskonala. Hitem było prowadzenie LTE – technologia, za której pośrednictwem odbywa się transmisja danych 4G (czwarta generacja telefonii komórkowej). Obecnie trwają ostatnie prace nad siecią 5G. Czym się różni od tego, cop mamy teraz i jak będzie działała?

Co to jest 5G?

5G to sieć telekomunikacyjna piątej generacji. Jest nowym standardem, a raczej będzie bo aktualnie jest w fazie rozwoju. W porównaniu do 4G ma mieć dużo większą prędkość transmisji. Mowa tutaj nawet o stukrotnie szybszym przesyłaniu danych i ma sięgać nawet 10 gigabitów na sekundę. Opóźnienie ma wynosić nie więcej niż 4ms. Dzięki temu nie tylko gry będą szybciej działać, ale i pobieranie plików. Ma przyczynić się do rozwoju autonomicznych pojazdów, intranetu rzeczy, inteligentnych miast a nawet usług telemedycyny.

5G wygrywa z 4G praktycznie na każdym polu. Ma działać na tej samej częstotliwości, co pozwala na utrzymanie poprzednich pasm i oczywiście dodanie nowych. Możliwe będzie działanie na niskich częstotliwościach, takich jak 300 megaherców. Zostanie wprowadzona także mmWave czyli fale milimetrowe, które sięgają aż kilkudziesięciu tysięcy MHz, które gwarantują świetną szybkość na niewielkich odległościach. W 5G zastosowano także kryształowe wiązki, które mają poprawić stabilność połączenia. Dodano także Massive MIMO, które wykorzystuje wiele anten i odbiorników w celu poprawienia wydajności.

Tajniki sieci 5G

Sytuacja w Polsce

Polska zdeklarowała się co do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi wzmocnić współpracę w zakresie rozwijania tej generacji. Dokument został podpisany. Sieć umożliwi globalny rozwój i kolejny postęp. Swoje zastosowanie ma mieć w gospodarce i przemyśle. Z pewnością przyda się to w branży gier komputerowych, w której Polska jest na wysokim miejscu. Zastosowanie sieci 5G umożliwia bezproblemową obsługę nawet miliona urządzeń, które wymają dostępu do sieci zlokalizowanych na kilometrze kwadratowym. Dzięki temu na różnego rodzaju imprezach, na których jest mnóstwo osób, internet ma działać szybko i sprawnie. W założeniu ma działać w trakcie przemieszczania przy prędkości do 500 km/h. Obecnie trwają przygotowania do wdrożenia innowacji.

Nowa innowacja niesie ze sobą mnóstwo pytań. Jak zareagują sieci komórkowe, czy projekt w ogóle będzie się sprawował tak jak ma w założeniu? Podejmowane zostają także aspekty zdrowotne. Fale elektromagnetyczne są pod nieustanną obserwacją naukowców, którzy w razie niepokojących zmian z pewnością poinformują nas o tym. Fale radiowe towarzyszą nam od ponad dwudziestu lat i nic nie wskazuje na to, by oddziaływały szkodliwie. W najbliższej przyszłości nic nie powinno się zmienić i żaden kataklizm ze strony sieci komórkowej nam nie grozi. Jakie kolejne innowacje przyniesie nam świat? Tego przewidzieć się nie da ale z pewnością jest to tylko kwestia czasu.