Coraz częściej zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i komfort podróży. Część turystów po prostu boi się o swoje życie lub zdrowie podczas wycieczek. Dlatego tak ważna jest kontrola podczas przemieszczania się. Taką ochronę zapewniają na przykład lotniska. Oprócz standardowych „bramek” i specjalnych detektorów można spotkać tak standardowe sposoby inwigilacji jak i kamery czy alarm. Wraz z rozwojem technologii powstaje coraz więcej sposobów udoskonalania kontroli. Ostatnimi czasy testowane są także sposoby rozpoznawania twarzy na lotniskach. Jak mają pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa?

USA

Amerykańskie linie lotnicze postanowiły wprowadzić właśnie taki system na lotnisku w Atlancie. Obywatele USA mogą poddać się takiej kontroli dobrowolnie. Obowiązkowe przejście przez nią dotyczmy wszystkich innych podróżnych. Testy i badania nad tego typu rodzajem kontroli trwają już ponad cztery lata. Taki system umożliwia na przykład szybszą odprawę. Dzięki temu przepływ osób będzie bardziej sprawny. W razie nieprawidłowości zostaną szybko wykryte. Zniknie problem fałszywych dokumentów. Pasażerowie jednak zarzucają, że technologia narusza prawo do prywatności. W przyszłości właśnie skanowanie biometryczne mogłoby zastąpić karty pokładowe i dokumenty tożsamości.

Zgromadzone przez lotniska dane są przechowywane. Te o wyjeździe z USA przez 15 lat. Odwiedzający Amerykę będzie zapamiętany na 75 lat.

Rozpoznamy Twoją twarz.

Wielka Brytania

Technologię rozpoznawania twarzy wprowadzają także lotniska z Wielkiej Brytanii. Pierwszym będzie Gatwick. Podróżni, którzy uczestniczyli testach stwierdzili, że system jest łatwy w obsłudze. Pomimo tego będą musieli mieć przy sobie kartę pokładową i przejść kontrolę bagażu. System ma być dostępny przy ośmiu bramkach. Pasażerowie będą mogli odprawić się sami. Będzie wymagane posiadanie dokumentów tak by system mógł porównać twarze. Obecnie trwają przygotowania do drugiej tury testów. Technologia ma być wprowadzona najpóźniej w 2022 roku. Jednym z dodatkowych udogodnień ma być funkcja wyświetlania tablicy odlotów po podejściu do niej.

Technologie rozpoznawania twarzy stają się coraz bardziej popularne. Nic więc dziwnego, że zostają coraz chętniej wykorzystywane w różnych dziedzinach. Obecnie niesie ze sobą nie tylko wiele korzyści ale i też obaw. Główne zarzuty dotyczą naruszania prywatności oraz działania systemu jeżeli chodzi o najmłodszych podróżnych. Aktualnie całe oprogramowanie jest w fazie testów, a lotniska dają sobie czas na ewentualne wyeliminowanie błędów.