Smartfon to urządzenie, które większość użytkowników zabiera ze sobą praktycznie w każde miejsce. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, a telefon zostaje zalany kawą, herbatą, słodkim sokiem, wpada do kałuży czy nawet toalety. Elektronika źle znosi kontakt z wilgocią, dlatego ważna jest szybka i odpowiednia reakcja. Podpowiadamy, jak sprawnie zareagować i ograniczyć do minimum szkody, które mogą powstać.
Rodzaj cieczy ma znaczenie
Woda słodka jest z zasady mniej szkodliwa niż pozostałe rodzaje płynów. Wyjałowiona słabo przewodzi prąd, co ogranicza ryzyko wystąpienia elektrolizy. Wciąż jednak powoduje korozję metalowych elementów. Z kolei woda słona jest dobrym przewodnikiem, co przyczynia się do szybszego rdzewienia metalu. Co do zasady woda łatwiej wyparuje niż słodkie napoje jak na przykład sprite czy cola. Zawartość cukru sprawia, że podzespoły są trudniejsze do wyczyszczenia. Soki z kwasami organicznymi (na przykład pomarańczowy czy mandarynkowy) wchodzą w reakcję z elektroniką i powodują uszkodzenie. Problematyczna może być również brudna woda, która zawiera piasek czy ziemię. Po wysuszeniu zabrudzenia mogą pozostać na podzespołach wewnątrz urządzenia.
Jak zareagować?
Jeżeli telefon został zalany, to pierwszym krokiem powinno być jego wyłączenie. Jeżeli jest taka możliwość, otwórz klapę, wyjmij baterię oraz wszelkie szufladki na karty SIM i pamięci. Wyjęte komponenty delikatnie osusz ręcznikiem papierowym. Tak rozmontowany telefon połóż w ciepłym i przewiewnym miejscu, by ciecz mogła odparować. Następnie warto udać się do specjalisty, który oceni jakie szkody powstały. Być może konieczne będzie jedynie czyszczenie urządzenia. W niektórych przypadkach może dojść do uszkodzenia płyty głównej, wyświetlacza lub panelu dotykowego. Wymiana wadliwego komponentu sprawi, że urządzenie odzyska dawną świetność. W zależności od modelu specjalista może zasugerować oryginalny komponent lub wysokiej klasy zamiennik jak na przykład: https://gsmok.pl/wyswietlacze-huawei-p-smart-2019-m2507-c106, cechujący się wysoką jakość i atrakcyjną ceną.
Mity dotyczące ratowania telefonu – tego nie rób!
Warto również pamiętać, czego unikać. Często użytkownicy, by przyspieszyć proces suszenia urządzenia, sięgają po suszarkę lub kładą telefon na grzejniku. Takie czynności przyspieszą jedynie reakcje chemiczne i mogą doprowadzić do całkowitego uszkodzenia płyty głównej. Po kilku godzinach suszenia niektórzy decydują się na ponowne włączenie smartfona – konsekwencją może być zwarcie lub nawet wybuch akumulatora. Nie wkładaj również telefonu do ryżu. Nie osuszy wnętrza urządzenia, może zablokować jedynie swobodny przepływ powietrza. Nie używaj również sprężonego powietrza – podmuch wepchnie ciecz jeszcze głębiej.
Po osuszeniu urządzenia udaj się do serwisu. Określ sytuację, w której nastąpiło zalanie oraz przedstaw kroki, które poczyniłeś. Specjalista rozkręci urządzenie, oceni ilość i konsekwencje wyrządzonych szkód, a także przedstawi koszty naprawy. Warto zaufać profesjonalistom!