Wieloletnie i nigdy nierozstrzygnięta bitwa o to, czy lepiej grać na PC, czy konsoli, budzi kontrowersje do dzisiaj. Obie wersję mają niemal tę samą liczbę zwolenników, jednak walka do dziś nie doczekała się definitywnego zakończenia. W związku z tym zdecydowaliśmy się porównać oba urządzenia i przedstawić ich wady oraz zalety.

PC

Jeśli chodzi o komputer to jest to zakup, który wymaga znacznie większych inwestycji, jednak odznacza się ogromną wielofunkcyjnością. Może nam posłużyć nie tylko do grania, ale również do nauki, oglądania filmów, pracy i wielu innych czynności. W przypadku komputerów gamingowych otrzymujemy produkt, który na swój sposób stanowi hybrydę. Zapewnia nam świetną jakość gier oraz przydaje się w życiu codziennym, oraz zawodowym. Poza tym ogromną zaletą komputera PC stanowi jego wysoka wydajność w grach oraz możliwość dołączenia kontrolerów. Dzięki temu przyjemność z każdej rozrywki zdecydowanie wzrasta. Należy pamiętać o tym, że komputery PC świetnie sprawdzą się w przypadku różnego typu strzelanek czy gier strategicznych. Poza tym wiele gier jest dostępnych wyłącznie w wersji na komputer.

Wady

Mimo wszystko granie na komputerach wiąże się też z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze musimy liczyć z mniejszym komfortem odczuwanym podczas każdej rozgrywki. Należy pamiętać, że w tym przypadku jesteśmy praktycznie zmuszeni do gry przy biurku i jedynie wygodny, ale również generujące kolejne koszty, fotel gamingowy, może uratować sytuację. Poza tym podczas zakupu musimy liczyć się z kosztem minimum 3500 złotych, do których musimy jeszcze doliczyć wydatki związane z zakupem gier. Niestety w tym przypadku cena nie stanowi zapewnienia długowieczności, ponieważ jak każdy komputer po zaledwie paru latach będzie wymagał wymiany.

Pc vs konsola – co wybrać?

Konsole

Zakup konsoli to znacznie mniejszy koszt niż w przypadku PC jednak im nowszy system, z tym większym wydatkiem musimy się liczyć. Przeciętnej jakości konsola to wydatek rzędu około 1600 złotych. Jednak również myślimy tutaj o wersji bez gier. Konsola stanowi świetne wyjście dla osób, które posiadają wysokiej jakości telewizor zapewniający świetną jakość oraz komfort gry. Poza tym konsola odznacza się nie tylko ogromną mobilnością, ale również szybkością. W przypadku konsoli nie musimy martwić się o opóźniające rozgrywkę aktualizacje. Obecnie coraz więcej konsol posiada konfiguracje pozwalające na oglądanie filmów, instalację ulubionych aplikacji itp. Dzięki czemu przestaje być urządzeniem jedynie gamingowym. To świetny wybór dla osób, które grają w różnego rodzaje platformówki, gry akcji, wyścigi czy bijatyki. Warto również pamiętać, że konsola odznacza się bardzo długim cyklem życia, przez co nie musimy martwić się o częstą wymianę czy naprawę.

Wady

Jedną z głównych wad konsoli jest jej wysoka cena, za która otrzymujemy dość mało wielofunkcyjne urządzenie. Do kosztów musimy również doliczyć inwestycję w choćby najtańszy komputer. Poza tym wymaga również zakupu wysokiej jakości telewizora, który umożliwi rozgrywkę. Co więcej, nawet przy dobrym odbiorniku, konsola odznacza się gorszą jakością w porównaniu do PC.

Powyższe zestawienie pokazuje, że oba urządzenia posiadają zarówno wady, jak i zalety, jednak ostateczny wybór zależy od konkretnego użytkownika. To właśnie osobiste wymagania oraz oczekiwania powinny zadecydować o wyborze konkretnego urządzenia.