Wysokiej jakości dźwięk to element, który sprawia, że słuchanie muzyki staje się jeszcze przyjemniejsze. W drodze do pracy bądź szkoły używamy głównie słuchawek, jednak dobrze jest zadbać o odpowiedni komfort również w domu. W związku z tym przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci dobrać odpowiedni sprzęt domowy.

Od czego zacząć?

Podczas kupna głośników warto zwrócić uwagę na kilka wyznaczników, które sprawią, że wybrany sprzęt na pewno spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Po pierwsze wybierz rodzaj przewodów. Na rynku wyróżniamy głośniki przewodowe i bezprzewodowe. Pierwsza opcja przeznaczona jest dla osób, które preferują naprawdę wysoką jakość dźwięku i są w stanie poradzić sobie z dość dużą ilością kabli, które mogą bywać uciążliwe. Natomiast głośniki bezprzewodowe to idealne rozwiązanie dla tych, którzy są w stanie pójść na swego rodzaju kompromis odnośnie do jakości dźwięku, jednak cenią sobie przede wszystkim mobilność i wygodę. Jeśli nie jesteś pewien, którą opcję wybrać, wówczas możesz zwrócić uwagę na tzw. opcję pomiędzy, czyli głośniki bluetooth, które pozwalają na bezprzewodową łączność z innymi urządzeniami, jednak są na stałe podłączone z zasilaniem.

Moc RMS i pasmo przenoszenia

Ogólnie rzecz biorąc moc RMS to po prostu wartości wyrażone w decybelach. Im większa moc, tym głośniej można słuchać muzyki. To świetny wybór dla osób, które cenią sobie odpowiednie nagłośnienie i mają do tego odpowiednie warunki. Pasmo przenoszenia to element, który doceniają przede wszystkim prawdziwi pasjonaci muzyki. Jest to wartość wyrażona w hercach, która pozwala na osiągnięcie większej głębi oferowanego dźwięku.

Pokrętła i piloty

Choć wiele osób o tym zapomina, są to elementy, które w dużej mierze wpływają na komfort użytkowania danego urządzenia. Dzięki imponującej ilości pokręteł z łatwością dostosujesz dźwięk do swoich wymagań. Możliwość regulacji poszczególnych częstotliwości jest szczególnie przydatna, jeśli słuchasz wielu różnych gatunków muzycznych i wiesz, że Twój sprzęt musi dostosować się do danego stylu, aby zapewnić Ci, jak najlepszą jakość. Natomiast pilot pełni przede wszystkim funkcję gadżetu – jest wyjątkowo przydatny, ale nie niezbędny.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu głośników?

Obudowa i wejścia

Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że odpowiednia obudowa to nie tylko element wpływający na stylistykę głośników, ale również na jakość oferowanego dźwięku. Głośniki, które są zamknięte w drewnianej obudowie, odznaczają się dużo lepszą jakością niż te w obudowie z tworzywa sztucznego. Jeśli chodzi o wejścia, dobrze jest zwrócić uwagę na obecność wejść optycznych, które pozwolą na przesyłanie dźwięku za pośrednictwem światłowodu. Wówczas oferowany dźwięk jest zdecydowanie lepszej jakości.

Jak widać, kupno odpowiedniego głośnika nie należy do najprostszych. Jednak mimo to należy kierować się nie tylko kryterium ceny, bądź prestiżu, ale również własnymi wymaganiami. W końcu nie zawsze konieczny jest najwyższej jakości dźwięk, który potrafią odróżnić jedynie prawdziwi pasjonaci.