Siódma rano, chłodny poranek, smak kawy w ustach i oczywiście słuchawki w uszach. Ten scenariusz z pewnością zna każdy z nas. Niezależnie od muzycznych preferencji, wszystkich obywateli niezmiennie łączy uniwersalny dodatek do każdego stroju w postaci słuchawek. Ten nieodłączny element naszej codzienności jedynie pozornie wydaje się czymś nieistotnym. W rzeczywistości wybór odpowiednich słuchawek jest o wiele bardziej skomplikowany.

Klasyka gatunku – słuchawki douszne

Słuchawki douszne to zdecydowanie najczęściej spotykany model. Wynika to głównie z tego, że są one dołączane do zestawu podczas zakupu telefonu. Jednak mimo to nie można ich traktować z góry. Słuchawki douszne dzielimy na tzw. dokanałowe, czyli takie, które wsuwamy w sam kanał, dzięki czemu niwelujemy możliwość ich wypadania. Najczęściej w komplecie otrzymujemy również trzy różne gumki, które pozwalają nam w jak najlepszym stopniu dopasować słuchawki do kształtu ucha. Poza tym na rynku ogromną popularnością cieszy się również model, który opiera się na małżowinie usznej.

Wady i zalety

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, słuchawki douszne wypadają w zestawieniu zdecydowanie najgorzej. Wynika to przede wszystkim z tego, że ze względu na swój mały rozmiar nie niwelują dźwięków otoczenia. Większość użytkowników w szczególności narzeka na jakość basu. Jednak mimo to nie można zapominać o zdecydowanych plusach tych modeli. Do największych zalet słuchawek dousznych należy przede wszystkim ich poręczność. Bez problemu włożymy je do kieszeni kurtki czy wrzucimy do plecaka. Poza tym to doskonały wybór dla osób, które noszą okulary bądź czapki, ponieważ nie muszą martwić się o dodatkowy plastik uciskający skronie. Maksimum komfortu można uzyskać poprzez inwestycje w słuchawki bezprzewodowe, które dodatkowo rozwiązują kwestię poplątanych kabli.

Wady i zalety

Słuchawki nauszne i wokółuszne

To modele popularne szczególnie w środowisku graczy. Odznaczają się nie tylko wysoką jakością dźwięku, ale również ciekawym designem. Najlepiej sprawdzają się przede wszystkim w środowisku domowym ze względu na swoją wielkość. Dzięki imponującym rozmiarom możemy liczyć na niemal całkowite wytłumienie dźwięków pochodzących z zewnątrz. To szczególnie istotna cecha dla graczy, dla których słuch stanowi podstawowy zmysł podczas wielu rozgrywek. Poza tym wiele modeli posiada wbudowany mikrofon, który stanowi ciekawe uzupełnienie zestawu. Jeśli chodzi o różnice pomiędzy tymi modelami, to wynikają one głównie z wielkości. Słuchawki nauszne opierają się na małżowinach usznych, natomiast wokółuszne odznaczają się większą obudową, dzięki czemu nie mają bezpośredniego kontaktu z małżowiną i w bardziej naturalny sposób doprowadzają dźwięk. Poza tym oba modele różnią się również konstrukcją. Modele nauszne posiadają jedynie konstrukcję zamkniętą, natomiast wokółuszne zazwyczaj mają wszystkie trzy opcje: zamkniętą, otwartą i półotwartą. Jeśli chodzi o porównanie tych dwóch modeli, zazwyczaj wskazuje się na wyższość słuchawek wokółusznych, ponieważ odznaczają się lepszą stereofonią.

Jak widać, dobór odpowiednich słuchawek wcale nie należy do najprostszych. Przed zakupem warto ustalić jaka cecha jest dla nas najważniejsza: design, poręczność czy jakość dźwięku i dopiero następnie wybrać odpowiedni model. Dla szczególnie zabieganych osób polecamy bezprzewodowe słuchawki douszne, natomiast dla amatorów wysokiej jakości dźwięku słuchawki wokółuszne lub nauszne.