Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie i systematyczne dbanie o wszelkiego rodzaju urządzenia to klucz do ich długowieczności. Dzięki temu zakup sprzętu staje się opłacalny. Ta zasada odnosi się również do popularnych grilli gazowych. Poniżej dowiesz się, jak czyścić wspomniane urządzenia, by służyły nam sprawnie jeszcze dłużej.

Na początku

Najważniejszą zasadą czyszczenia grilla jest przede wszystkim systematyczność. Właśnie dlatego poniższe czynności należy wykonywać zaraz po zakończeniu grillowania. Cały proces rozpoczynamy od tak zwanego wypalania. Choć nazwa brzmi tajemniczo, sama czynność jest dziecinnie prosta. Wystarczy, że przekręcisz wszystkie pokrętła na możliwie najwyższą moc, czyli około 300 – 350 stopni. Następnie zamknij pokrywę i odczekaj około dziesięciu minut. Ta prosta czynność to świetny sposób na to, by pozbyć się przypalonych resztek jedzenia oraz innych pozostałości. Długość wypalania różni się w zależności od przyrządzanych wcześniej dań – te nieco bardziej tłuste będą wymagać nieco więcej czasu.

Po wypalaniu wystarczy poczekać chwilę, aby nasz grill nieco przestygł i możemy przejść do usuwania wszystkich pozostałości. W tym celu powinniśmy wspomóc się specjalną szczotką drucianą. Jeśli nadal zauważamy problematyczne zabrudzenia, możemy umyć nasz ruszt wodą z płynem do naczyń, bądź zainwestować w środek do ich usuwania rekomendowany przez producenta. Najważniejsze, by unikać ostrych detergentów, ponieważ w wyniku kontaktu z metalem znacznie skracają jego żywotność. Na koniec należy dokładnie umyć pojemnik, w którym gromadził się tłuszcz.

Krok drugi: konserwacja

Samo czyszczenie to jedynie połowa sukcesu. Aby nasz grill gazowy https://sklep.landmann.pl/k2,grille-gazowe.html służył nam jeszcze dłużej, należy odpowiednio go zakonserwować. W tym przypadku najważniejszy okazuje się ruszt. Wystarczy, że po dokładnym wyczyszczeniu lekko go rozgrzejmy i w całości pokryjemy warstwą oleju roślinnego. Tym sposobem nie tylko znacznie wydłużymy jego żywotność, ale także zabezpieczymy przed szkodliwą wilgocią.

Tak przygotowany grill jest gotowy do dalszego użytku. Jeżeli będzie dbać o niego regularnie zakup takiego urządzenia będzie inwestycją na długie lata. Korzystanie z grilla gazowego jest niezwykle proste, a dania, które na nim przygotujesz z pewnością będą pyszne.