Nasze życie w znacznym stopniu przeniosło się do sieci – żyjemy szybko i taki też powinien być nasz Internet. Prędkość i stabilność połączenia to najważniejsze kryteria, którymi użytkownicy kierują się przy wyborze usługi od dostawcy. Standard 4G LTE zdecydowanie podbił rynek. Użytkownicy chwalą go głównie za szybkość. Odpowiedź na zmieniające się potrzeby użytkowników znalazła piąta generacja. Poznaj różnice między 4G a 5G!

4G LTE – jak to działa?

Sieć czwartej generacji zapewnia wysoką prędkość przesyłu danych – wykorzystuje cztery pasma częstotliwości fal radiowych, umożliwia dostęp do multimediów, telefonii komórkowej, a także zaawansowanych aplikacji. Prędkość LTE dochodzi nawet do 300 Mb/s, jednak jest uzależniona od wielu czynników. Ogromne znaczenie ma odległość od nadajnika oraz ukształtowanie terenu. Technologię 4G lepiej obsługują nowoczesne urządzenia o lepszych parametrach. Gdy zwiększa się liczba użytkowników w pobliżu punktu dostępowego, prędkość LTE może się zmniejszyć, dlatego warto wybrać router, który zapewni maksymalną prędkość niezależnie od aktualnej jakości sieci. Kliknij tutaj:https://fritzbox.com.pl/Ktory-router-na-karte-sim-kupic-do-swojego-mieszkania-blog-pol-1580990418.html i dowiedz się, jakie sprzęty obsługujące standard 4G warto wybrać.

Czym jest 5G?

Sieć piątej generacji opiera się na falach radiowych emitowanych przez stacje bazowe tak samo, jak w przypadku 2G, 3G oraz 4G. Różnica polega na wykorzystaniu potencjału częstotliwości oraz przesyłaniu danych z prędkościami porównywalnymi do szybkości osiąganych przez światłowód. Natomiast opóźnienia w transmisji danych zmniejszone zostały nawet do wartości 1 – 4 milisekundy. Prędkość Internetu piątej generacji pozwala na korzystanie z aplikacji i gier komputerowych bez przymusu ich pobierania – „cloud gaming”. Bez problemu możemy oglądać seriale i filmy, a także programy na żywo w jakości 4K. Tak szybki Internet stwarza ogromne spektrum możliwości dla innych dziedzin rozwoju cyfryzacji w tym na przykład budowy inteligentnych miast – interaktywnych i bezpiecznych osiedli, szkół i fabryk. Istnieją już przecież smart budynki, którymi można zarządzać z poziomu aplikacji, a które dzięki czujnikom dostosowują warunki panujące wewnątrz budynku do światła słonecznego w ciągu dnia. Więcej na temat możliwości, jakie niesie ze sobą piąta generacja Internetu oraz o routerach, które obsługują ten standard, dowiesz się na stronie: https://fritzbox.com.pl/Router-5G-jakie-sa-zalety-wykorzystania-technologii-5G-blog-pol-1607505741.html.

Ciągły postęp technologiczny wymusza większą wydajność i większe możliwości szybkiego przesyłania danych. Współczesny rynek narzuca nam wysokie standardy, produkowane są coraz to nowsze urządzenia sterowane z poziomu aplikacji, których praca w całości zależna jest od jakości połączenia z siecią. 5G oferuje szybszy transfer danych niż 4G oraz mniejsze opóźnienie w komunikacji. Dodatkowo jednocześnie może obsłużyć znacznie więcej urządzeń.