Inteligentne zarządzanie domem nie jest dłużej jedynie mrzonką – takie domy istnieją, a ich mieszkańcy ciągle doskonalą swoje mieszkania, wzbogacając je o coraz bardziej skomplikowane urządzenia. Nie są już nimi tylko kamery monitoringu umieszczane nad drzwiami lub w domowych pokojach – bywa i tak, że mieszkańcy nie mogą się obyć bez asystenta głosowego czy nawet czujnika światła. Lista produktów dostępnych na rynku stale się poszerza, gwarantując zainteresowanym pełnię korzyści.
Luksusowa codzienność
Wielość urządzeń podłączonych do jednego centrum kontroli pozwala delegować zadania z jednego miejsca w domu. Do naszego centrum można podłączyć klimatyzację i ogrzewanie, wentylację, oświetlenie, monitoring a nawet zamek drzwi. Dowolnie można też kontrolować stan wody w mieszkaniu – nie chodzi tu jedynie o bezdotykowe zainicjowanie przepływu wody, ale też o możliwość sprawdzenia w aplikacji stanu jej zużycia.
Poza bezpieczeństwem i niezwykłą funkcjonalnością smart home zapewnia też dodatkowy komfort życia. Dzięki aplikacjom można kontrolować piekarnik i podgrzać w nim posiłek jeszcze zanim wrócimy do domu. Dzięki włączeniu w inteligentne centrum lodówki możliwe jest nie tylko monitorowanie tego, jakie produkty znajdują się w jej wnętrzu – swoje zapasy możemy tez śledzić skanując kody kreskowe produktów w sklepie. Sterowanie inteligentnym domem możliwe jest nie tylko z jego wnętrza – nawet w przypadku przebywania poza domem wystarczy chwila wolnego czasu, by móc sterować inteligentnymi urządzeniami.
Niezaprzeczalnie popularność mechanizmów smart stale rośnie. Nie oznacza to jednak ekskluzywności. Nikt nie musi być wykluczony z nowoczesnych rozwiązań – są one dostępne dla coraz szerszego grona odbiorców. Najbardziej podstawowe zestawy mogą zapewnić bezpieczeństwo i informację – na przykład komunikować o możliwości zalania mieszkania, a bardziej skomplikowane zapewnią wygodę i komfort codzienności. Zależnie od potrzeb i możliwości, na dedykowanych stronach znaleźć można mnóstwo wariantów.
Nie tylko korzyści
Jak widać, korzyści z posiadania smart home jest mnóstwo – od bezpieczeństwa zaczynając, po wygodę kończąc. Możliwość powierzania technologii opieki nad domem dla wielu z nas brzmi jak spełniony sen – w końcu kto nie chciałby kontrolować ogrzewania domu w środku zimy lub wracać do domu ze świadomością, że czeka na niego obiad?
Mimo wielu korzyści, jakie można odnieść instalując w mieszkaniu urządzenia smart, są też minusy ich posiadania. Pierwszym z przykładów jest problem z synchronizacją poszczególnych gadżetów – każdy z nich może wymagać innych oprogramowań i aplikacji i nie sposób zmusić ich do wspólnej pracy. Kolejnym problemem może też być brak połączenia z siecią, który zdarza się w każdym mieszkaniu – jednak w przypadku smart home problem ten jest jeszcze bardziej dokuczliwy. Trzeba też pamiętać, że mając do czynienia z urządzeniami elektrycznymi mogą one ulec awarii. Może być też tak, że ich bateria będzie wyczerpywała się nieproporcjonalnie szybko.
Tworząc inteligentny dom większość z nas chce dbać o swoje bezpieczeństwo, jednak wprowadzanie technologii naraża nas też na atak hakerski, który może sparaliżować nie tylko nasz główny komputer – centrum dowodzenia. Może to znacznie wpłynąć na nasze życie osobiste i ograniczyć czy nawet uniemożliwić poruszanie się we własnym mieszkaniu. Tworząc smart home trzeba zadbać o to, by sieć, do której jesteśmy podłączeni, nie budziła obaw, gdyż może to mieć katastrofalne skutki.