Z roku na rok samochody hybrydowe oraz elektryczne zyskują coraz większą popularność. Niskie spalanie oraz ogromny komfort jazdy w mieście sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu zakupy. Nowoczesny design i świetne wyposażenie zachęcają szerokie grono klientów do inwestycji w bardziej ekonomiczne i ekologiczne pojazdy.

Hybryda

Obecnie już większość marek może pochwalić się hybrydową wersją najpopularniejszych modeli. Do głównych zalet tego typu pojazdu należy z pewnością niskie spalanie przy dość dobrej dynamice jazdy. Co więcej, różnice cen pomiędzy hybrydami a klasycznymi silnikami benzynowymi nie są już tak ogromne, jak jeszcze parę lat temu.

Kiedy opłaca się najbardziej?

Hybrydy najbardziej opłacają się w przypadku zakupu samochodu do firmy. Zwłaszcza jeśli auto ma poruszać się głównie po ulicach miasta. Dzięki hybrydowemu silnikowi jazda podczas długiego, miejskiego korku nie jest aż tak kosztowna oraz nie wpływa negatywnie na stan samochodu. Podczas długich tras hybrydy palą mniej niż tradycyjne benzyny, jednak wciąż zużycie paliwa jest wyższe niż w przypadku diesla. Poza tym zużycie klocków oraz tarcz jest dużo mniejsze, ponieważ elementy układu hamulcowego nie pracują aż tak intensywnie, jak w przypadku tradycyjnego samochodu. Tym samym oszczędzamy dość dużą sumę na ewentualnej wymianie tych elementów. Hybrydy nie są również wyposażone w skomplikowane układy wtryskowe czy alternatory, których naprawa bądź wymiana często wiąże się z dość dużym wydatkiem.

Hybrydy i Tesla – czy to dobry wybór?

Koszty zakupu

Niestety hybrydy są nadal dużo droższe niż zwykłe samochody na benzynę, a zakup zwraca się jedynie w przypadku częstej jazdy po mieście. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas samego użytkowania koszty eksploatacji są znacznie mniejsze.

Tesla

Marka Tesla na Zachodzie w oszałamiającym tempie zdobywa coraz to nowych zwolenników. W Polsce tego typu auta dopiero powoli pojawiają się w masowej świadomości. Dość duży problem stanowi tutaj brak oficjalnego przedstawiciela marki, przez co samochody trzeba sprowadzać z zagranicy. Kolejnym problemem jest bardzo wysoka cena. Zakup Tesli wiążę się z wydatkiem co najmniej 400 000 złotych.

Opłacalność

Poza wręcz horrendalnym wydatkiem, z jakim wiąże się sam zakup tego samochodu, należy pamiętać, że użytkowanie również nie jest darmowe. Superchargery, które służą do ładowania, wymagają niemałego wkładu. Liczba ładowarek w Polsce nie pozwala na zbyt częste ładowanie, ponieważ jest ich zaledwie kilka. Inaczej sytuacja wygląda na Zachodzie, gdzie stacje ładowania można spotkać praktycznie na każdym kroku. Natomiast jeśli chcielibyśmy podładować Teslę w domowych warunkach, zajęłoby to około 30 godzin. Jednak poza niskim komfortem związanym ze słabo rozwiniętą siecią ładowarek ten samochód to niesamowita gratka dla fanów motoryzacji. Szybkie przyspieszenie oraz cicha jazda sprawiają, że robi niesamowite wrażenie.

Jak widać, zarówno Tesla, jak i hybryda posiadają swoje wady i zalety. Jednak w obu przypadkach należy pamiętać o ich użyteczności w polskich warunkach. Hybrydy świetnie poradzą sobie w mieście, zwłaszcza w roli auta flotowego. Natomiast na ten moment Tesla to bardziej komputer na kółkach, który stanowi motoryzacyjną ciekawostkę.