Drukarka nie jest żadną nowością ani innowacją na rynku. Każdego dnia spotykamy się z gazetami, ulotkami czy banerami. Oprócz tego, że ktoś miał pomysł i go wykonał w programie graficznym, by móc go zmaterializować potrzebna jest drukarka. Tych na rynku jest mnóstwo. Jak więc wybrać drukarkę odpowiednią do naszych potrzeb?

Na rynku znajdziesz drukarki atramentowe, laserowe i igłowe. W domu spokojnie wystarczy drukarka atramentowa. Jeżeli drukujesz coś raz na jakiś czas to jest to najrozsądniejsze rozwiązanie. Warto też zwrócić uwagę czy drukujemy coś w kolorze czy tylko w czerni i bieli. Jeżeli wybierasz drugą opcję dobrym rozwiązaniem będzie drukarka monochromatyczna. Jakość wydruku jest bardzo dobra więc nie musisz już wywoływać zdjęć u fotografa. Wystarczy, że wydrukujesz je na swojej drukarce. Tego typu produkty mają szereg udogodnień. Teraz większością urządzeń można sterować z poziomu telefonu. Nie trzeba mieć już kabla by wydrukować coś na szybko. Wystarczy połączenie wifi.

Rodzaje drukarek

Drukarki laserowe w większości są nastawione tylko na te tony. Te z funkcją druku kolorowego są znacznie droższe. Dobrym rozwiązaniem jest kupno urządzeń wielofunkcyjnych, gdzie oprócz drukarki mamy także skaner i kopiarkę. Niektóre z nich oferują takie udogodnienia jak dwustronny wydruk, co jest przydatne jeżeli drukujemy dużo tekstów.

Drukarki laserowe idealne sprawdzą się w biurach. Są przede wszystkim szybkie. Drukowanie idzie bardzo sprawnie, każdy element jest wydrukowany z niezwykłą precyzją. Koszty eksploatacji urządzenia są stosunkowo niewielkie, ale sama drukarka to kosztowny wydatek. Można je dostać również w formie urządzeń wielofunkcyjnych, co znacznie usprawnia pracę biura.

Drukarki igłowe są przystosowane do określonych warunków pracy. Są stosunkowo wolne w działaniu i dosyć głośne. Wyglądem i sposobem działania przypominają maszynę do pisania. Jednakże koszty eksploatacji są stosunkowo niewielkie. Tego typu urządzenia wykorzystuje się na przykład do drukowania etykiet. Będzie więc idealną opcją dla małych firm, produkujących produkty typu hand made. Koszt takiej drukarki jest dosyć wysoki dlatego warto przemyśleć jej zakup.

Kupując drukarkę trzeba spojrzeć nie tylko na koszt samego urządzenia ale i na jego eksploatację. Ceny tuszów czy tonerów bywają zaporowe. Kupowanie tańszych zamienników niewiadomego pochodzenia może zniszczy sprzęt i w konsekwencji trzeba będzie je wymienić. Warto zapytać obsługę sklepu lub poczytać opinie o sprzęcie jeżeli zamawiasz go przez internet. Wtedy zyskasz pewność, że opcja, którą wybrałeś faktycznie będzie spełniała swoje podstawowe zadanie, a drukarka będzie drukowała długo i bezawaryjnie.