Obecnie samochody stanowią niemal nieodłączny element każdego gospodarstwa domowego. Kupujemy coraz lepsze i coraz nowocześniejsze modele po to, by nie tylko zwiększyć komfort jazdy, ale również znacząco wpłynąć na nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Bezpieczeństwo bierne i czynne

Po wypadku stosunkowo rzadko mówi się o poziomie bezpieczeństwa , jakie zapewnia sam samochód. Jest to na tyle skomplikowana kwestia, że powstały specjale podziały. Każdy dostępny na rynku model oceniany jest pod względem bezpieczeństwa czynnego i biernego. Pierwszy wyznacznik odnosi się do cech, które wpływają na redukcję lub usunięcie ryzyka wypadku. Natomiast bezpieczeństwo bierne ma na celu zminimalizowanie strat oraz prawdopodobieństwa zranienia podczas już zaistniałego wypadku.

Co wpływa na bezpieczeństwo?

Z roku na rok nowe samochody posiadają coraz więcej zabezpieczeń, które mają nas chronić podczas ewentualnego zderzenia. Jednak istnieje parę podstawowych elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu. Jeśli zależy nam na szczególnie bezpiecznym aucie, jedną z ważniejszych kwestii stanowi kształt nadwozia. Dobrze, by posiadało sztywną kabinę, strefy tzw. kontrolowanego zgniotu oraz klatkę bezpieczeństwa, na którą składa się kształt i konstrukcja maski i zderzaków oraz składane lusterka, które ograniczą szkody podczas np. potrącenia pieszego. Poza tym podczas wypadku jednym z najważniejszych elementów stanowią pasy bezpieczeństwa, odpowiednie ułożenie zagłówków oraz działające poduszki powietrzne.

Co wpływa na to, że samochód jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo w ruchu

Aby zminimalizować ryzyko wypadku, podczas zakupu warto zwrócić uwagę na parę prostych elementów. Podczas egzaminu na prawo jazdy chyba każdy z nas słyszał o tak zwanych martwych punktach. W związku z tym warto zwrócić uwagę na wielkości szyby oraz szerokość słupków, które nierzadko utrudniają dobrą widoczność. Dobrze, by przyciski odpowiadające za sterowanie radiem, klimatyzacją itp. były umieszczone na kierownicy, dzięki temu unikniemy ciągłego odwracania wzroku od drogi.

Dodatkowe systemy

Obecnie bezpieczny samochód musi posiadać system ABS, który zapewnia możliwość panowania nad pojazdem podczas kontrolowanego poślizgu związanego z hamowaniem, a także wpływa na skrócenie drogi hamowania. Poza systemem ABS oraz ESP (odpowiedzialny za stabilizację) wiele nowych marek wprowadziło dodatkowe udoskonalenia znacznie poprawiające bezpieczeństwo. Dla osób, które często poruszają się po autostradach, świetnym rozwiązaniem będzie adaptacyjny tempomat, który ma za zadanie utrzymać zadaną mu prędkość oraz manipulować odpowiednią odległością względem jadącego przed nami samochodu. Poza tym tempomat często połączony jest z systemem utrzymania pasa ruchu, który będzie sprawdzał, czy nie zjeżdżamy z naszego pasa. W nowych samochodach coraz częściej można spotkać się systemem automatycznego hamowania, które jest dodatkowo wyposażone w opcję wykrywania potencjalnych zagrożeń. Dzięki czemu w ryzykownych sytuacjach możemy liczyć na jego wsparcie.

Jak widać, zarówno w przypadku starych, jak i nowych samochodów możemy liczyć na wsparcie mniej lub bardziej skomplikowanych systemów, które mają nam w jak najbardziej ułatwić bezpieczne poruszanie się po drogach. Jednak mimo to należy pamiętać, że najważniejszym elementem bezpiecznego samochodu jest odpowiedzialny kierowca.