Wyobrażałeś sobie kiedyś technologiczną przyszłość? Latające samochody, teleportacja, czy hologramy wciąż są dosyć odległą perspektywą. Technika idzie jednak nieustannie do przodu i nie pozwala nam się zatrzymać. Jednym z ostatnich wynalazków są autobusy autonomiczne. Ekologiczne, bez kierowcy i póki co darmowe. Jak działa i dlaczego jest taki wyjątkowy?

Autobus bez kierowcy

Projekt autobusu autonomicznego powstał już jakiś czas temu. Tego typu pojazd ma sprawić, że drogi będą mniej zatłoczone a jazda bezpieczniejsza. W tym roku testy przeszły już wiedeńskie autobusy. Projekt miał na celu sprawdzić czy takie rozwiązanie jest w stanie komunikować się z infrastrukturą drogową. Musi wykrywać przechodniów i rowerzystów na drodze, rozpoznawać światła na sygnalizatorze i w czasie rzeczywistym oceniać sytuację na drodze. Jednym słowem musi robić to, co do tej pory robił kierowca tradycyjnego autobusu.

Pierwsze testy w tym roku wykonała firma Simens Mobility w Wiedniu. Autobus będzie oparty na technologii C2X czyli systemie zarządzania ruchem drogowym, który pozwala na komunikację z infrastrukturą i sterowaniem ruchem na ulicy. Łączy pojazd z tym, co aktualnie dzieje się na drodze, tym samym może on dostosować prędkość i kierunek podróży. Jest to niezwykle przyszłościowe rozwiązanie, przynajmniej w kwestii zmniejszenia ruchu na drodze.

Autonomiczne autobusy

Testy w Polsce

Całkiem niedawno w Gdańsku pojawiła się taka maszyna. Wozi mieszkańców po ustalonej trasie do gdańskiego ZOO. Póki co po drodze są 3 przystanki, a za bilet nie trzeba płacić. Do pojazdu wejdzie dziewięć osób. Minibus ma swój stały rozkład jazy i kursuje dwa razy na godzinę przez siedem dni w tygodniu. Dwa autonomiczne autobusy trafiły do kraju w ramach projektu Sohjoa Baltic. To właśnie dzięki temu prowadzone są badania i promocja tego typu pojazdów, które jak twierdzą naukowcy będą przyszłością. Póki co testy są przeprowadzane w obecności operatora. Ma on za zadanie odpowiedzieć na pytania użytkowników i w razie kryzysowej sytuacji ma możliwość szybkiego reagowania.

Autobusy autonomiczne to dopiero raczkująca przyszłość. Są w fazie testów podobnie jak autonomiczne samochody. Bez wątpienia z technologicznym postępem idzie cały świat, a w kwestii braku kierowcy Europa chce być pierwsza. Przyszłością mają być śmieciarki i dostawczaki, ale będą musiały poczekać jeszcze co najmniej dekadę. Jest to z pewnością ciekawe rozwiązanie dla świata i środowiska. Jednakże poruszające się z niewielką prędkością mogą działać na nerwy śpieszącym się kierowcom. Czy projekt zostanie na stałe wdrożony w życie czas pokaże. Warto obserwować jego efekty, bo kiedyś stojąc na przystanku autobus bez kierowcy może nas zaskoczyć.